Apple Email Adresini Değiştirme

Bildiğiniz gibi Apple Kimliği alırken ID olarak, hali hazırda sahip olduğumuz bir email adresimizi giriyoruz. Bu sayede de kullanıcı adını ezberleme derdi olmuyor. Ayrıca Apple Kimliğimizi şifresini unuttuğumuzda da, yeni şifre belirleme linki bu mail adresine geliyor. Dolayısıyla email adresimiz, apple kimliği için çok önemli bir yer tutuyor.

Fakat bazen aşağıdaki gibi durumlarda, bu email adresini değiştirme ihtiyacı olabiliyor:

  • Apple ID olarak girdiğimiz email adresimizi artık kullanamayacaksak. Örneğin çalıştığımız şirketin mail adresini girdiysek ve yakında şirketten ayrılıyorsak.
  • Apple ID olarak girdiğimiz email adresimize artık erişemiyorsak. Örneğin email hesabımızın şifresini unuttuysak ya da email hesabımız başkası tarafından hack’lendiyse.
  • Apple ID olarak girdiğimiz email adresini artık kullanmak istemiyorsak.

Son zamanlarda bu konuda çok soru gelmeye başlayınca da, detaylı bir yazıyla Apple ID olarak kullanılan email adresini nasıl değiştirebileceğimizi paylaşayım istedim.

Fakat adım adım anlatıma geçmeden önce email adresini değiştirmekle Apple Kimliğimize ait başka hiç bir değişikliğin olmadığını belirtmek isterim. Yani aşağıdaki işlem sonucunda yeni bir Apple ID almış olmuyoruz, bu yüzden daha önce satın aldığımız uygulamalar gitmiyor. Yani tekrar indirdiğimizde, ya da güncelleme (update) yaptığımızda halen ücretsiz oluyor. Değişen tek şey email adresi, hesabımız ise halen eskisi.

1) Eğer Apple ID olarak kullandığımız email adresini değiştirme ihtiyacımız varsa, önce cihazımızdaki Safari’den veya bilgisayarımızdaki tarayıcılardan herhangi birisinden (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari, vs.) https://appleid.apple.com adresine giriş yapıyoruz.

Ardından açılan web sayfasında, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Manage your account” yazan linke tıklıyoruz.

2) Sonra da karşımıza çıkan şifre giriş ekranında, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi mevcut apple id’imiz ve şifremizle giriş yapıyoruz.

(Bu yazıda örnek olsun diye eski mail adresini @live.com, yenisini de @hotmail.com uzantılı olarak kullandım. Bu sayede hangi aşamada değişikliğin gerçekleştiğini kolayca görebilirsiniz. )

3) Eğer mevcut apple id’mizi ve şifremizi doğru yazdıysak, karşımıza aşağıdaki gibi hesap bilgilerimizi değiştirme ekranı çıkıyor. Aslında bu ekranda adres bilgilerimizden, gizli sorumuza (secret question) kadar herşeyi değiştirebiliyoruz. (Fakat bu yazıda esas amacımız email adresini değiştirmek olduğu için sadece buna odaklanalım :)  )

Primary Email Address

Bu sayfadayken de üstünde “Primary Email Address” yazan email adresini buluyoruz ve hemen yanındaki “Edit” seçeneğine tıklıyoruz.

4) “Edit” seçeneğine tıkladıktan sonra da aktif olan kutuya, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bundan sonra kullanacağımız yeni email adresini yazıyoruz. Bu yeni email adresinin de hali hazırda aktif olarak kullandığımız ve Gelen Kutusu’na (InBox) erişebildiğimiz bir email adresi olmasına dikkat ediyoruz. (Çünkü bazı kullanıcılar Apple ID’yi hotmail veya gmail gibi bir email servisi sanıp, yeni bir email hesabı oluşturacağını düşünüyor.)

Save Changes

Yeni email adresimizi girdikten sonra da “Save Changes” seçeneğine tıklıyoruz. Bu işlemin ardından da karşımıza aşağıdaki gibi yeni email adresimize onay mailinin (Verification email) gönderildiğine dair bir bilgi çıkıyor.

Verification email – Onay maili

Normal şartlarda onay maili de email hesabımıza hemen geliyor. Fakat bazen mailin gelmesi birkaç saati bulabiliyor. Eğer uzun süre gelmez ise email hesabımızın İstenmeyen Mesaj (Spam/Junk) kutusunu kontrol etmek faydalı oluyor.

5) Onay maili geldiğinde de, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce mesajdaki “Verify Now” linkine tıklıyoruz.

Ardından açılan ekranda da, artık yeni email adresimizle yani apple id’imizle şifre girişi yaparak onay (verify) işlemini tamamlıyoruz.

6) Aslında bu aşamada email değiştirme işlemini tamamlamış bulunuyoruz. Fakat son olarak cihazımızdaki Store menüsünden yeni email adresimizle giriş yapmamız gerekiyor. Bunun için de önce “Ayarlar -> Store” menüsünden, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi eski email adresimizle giriş yapmış olduğumuz hesabın üzerine tıklıyoruz.

Arından da açılan menüden “Çıkış Yap” seçeneğine tıklıyoruz. Bundan sonra artık aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yeni email adresimizle giriş yapabiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s